Klub a články

Cíl splněn, paragliding dává křídla svobody

Lidé rádi sní, mají svá přání. Někteří nezůstávají jen u snění, mění své sny v cíle. Říká se, že sen, ke kterému přiřadíme datum, je stanovený cíl. A tak se snaha překonat strach z výšek a skočit padákem, objevila na mém bucket listu (seznam aktivit, které chci stihnout před smrtí). Abych z přání udělala cíl, švihla jsem k němu červenec 2017. Seznam cílů uklidila do šuplíku a zapomněla na něj. Přesně tak to dopadá, když něco jen chceme, ale nemakáme na tom. Asi by zůstal seskok jen na seznamu, když bych nezjišťovala informace z webovek Javorového a nenarazila na tandemové seskoky školy paraglidingu X-PERT. Došlo mi, že k splnění cíle musím udělat aspoň jeden krok a bylo objednáno. Zanedlouho bylo domluvené datum a já hledala v paměti cestu k lanovce. Už lanovka byla problém. Rez

Číst >>

Výlet Greifenburk, Kobala, Kovk – červenec 2012

Letos vyšly červencové svátky naprosto ideálně na čtvrtek + pátek, takže bez nutnosti vybírání dovolené to dalo 4 dny volna v kuse, což by byla škoda nevyužít k zájezdu za létáním. Nabízelo se několik variant jak, kam a s kým, nakonec nás s Květákem zlákala nabídka Velkého Draka na kompletní dopravu ( bez nutnosti tahat sirku na svozaře ) a tak jsme se přihlásili a už jenom netrpělivě čekali na den D. Termín odjezdu byl stanoven na středu 23.00 z Olomouce, což mi připadalo pozdě, ale podvolil jsem se rozhodnutí vedoucího zájezdu. Tak jsem tedy vyzvedl Květáka i s jeho bagáží a vyrazili jsme na Kmochovu hledat expediční autobus – kde stála Jurova C4 se zahrádkou, po ulici se poflakoval jeden borec s padákem na zádech a druhým báglem na břiše – jak

Číst >>

Ve dvou se to lépe táhne

Ahoj, tak tu máte další výplod mé choré mysli. V úterý 29. března jsme se dohodli na sraz v 13:30 na přistávačce pod Špirdou. Ve Skokách jsem vyzvedl Květoše a hurá na místo. Na startu se sešla skoro celá Hanácká Peruť, ale nikomu se nechtělo dělat chrousta. Vítr foukal stabilní, ideální síly a směr byl taky snesitelný, ale na Špirdě člověk nikdy neví, co ho čeká. Po pokusu hodit to na mě a mém odmítnutí s tím, že to bude letos můj první let, se toho ujal Velký Drak s nějakou poznámkou o starcích či co. Najednou se všichni zvedli a začali se chystat. Včetně mě. Doteď měli všichni strach, aby tam nemuseli skočit první, když se začnou chystat. Hned za Velkého Draka jsem si položil padák já. Chtěl jsem to

Číst >>

Jak na termiku (několik užitečných rad pro začínající piloty)

Nudím se a je deštivo, tak jsem se po dlouhé době rozhodl sepsat něco, co by mohlo pomoct některým služebně mladším pilotům. Když jsem to potřeboval já, nic takového totiž nebylo. Rád bych se podíval na termiku z pohledu začátečníka. Vynechám to, co je v každé učebnici: jak vzniká, co ji způsobuje a podobně, a zaměřím se spíš na rady, jak ji najít a udržet se v ní. Základní pravidlo je bezpečnost, takže dokud si nejste jistí v klidném vzduchu, do termiky se nepouštějte. Vynikající přestupní stanice je svahování. Naučte se svahovat, získáte tak zkušenosti a občasné prolétnutí nějaké té bublinky vás také hodně naučí. Díky svahování se můžete naučit vnímat vzduch trochu jinak, lépe ho cítit. Později zkuste vypnout vário. Že bez vária se

Číst >>

Jarní Bassano a Slovinsko

Ahoj, s odstupem času jsem se rozhodl – s nenápadným postrčením od Velkého Draka – napsat krátký článeček o výletě do Itálie a Slovinska. Bylo, nebylo… 🙂 Pro mou maličkost, Miroucha a Zdeňu létání začalo netradičně už u nás v Česku, předpověď byla příhodná, tak jsme vyrazili po dlouhé zimě do Oder. Vítr foukal opravdu vydatně, dalo se krásně posvahovat, později jsme si natrénovali i přistávání na kopci. Já jsem se vyžíval v možnosti svahovat doslova pár centimetrů nad zemí a rukou si skoro hrábnout na zem, v jednom pendlu a po otočce si klidně nastoupat 50 m nad zem. Po vydatném tréninku jsme se vydali pro Staňu a naftu a po řádném bloudění v Lipníku nabrali směr Brno, kde přistoupila ještě Esterka, čímž bylo osazenstvo našeho vozu kompletní. Vyrazili

Číst >>

Javoráč a Straník aneb víkend plný smíšených pocitů

Sobotní ráno jsme společně s Mirouchem vyrazili za létáním a těšili se na podmínky slibující spoustu hodin ve vzduchu a pohodové létání. Alespoň tak jsme si to oba vysnili a byli o tom oba přesvědčeni. Po několika změnách plánovaných míst pro start se nakonec rozhodlo, že vyrazíme na Javorový vrch. Já osobně mám nyní dost velký problém s rozhodováním ke komu se přidat a s kým létat, protože současně s touto plánovanou akcí jsem byl pozván také na Prostějovské letiště, kde se má sejít zase spousta motorových paraglidistů, mezi které se také hrdě hlásím. Rozhodnutí padlo na Javoráč a po té i na Straník, čímž tenhle víkend byl obětován naplno volnému létání. Myslím, že nikdo nemůže litovat, protože tenhle víkend byl ve znamení mnoha výzev, rozhodnutí, pokory i uvědomění. I když čas

Číst >>